Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WEBMASTER NEDİR?
#1
WEBMASTER , bir web sitesinin içeriğini ve organizasyonunu oluşturan ve yöneten, bir web sitesinin bilgisayar sunucusunu ve teknik programlama yönlerini yöneten veya her ikisini birden yapan kişidir.

Bir WEBMASTER için reklam veren şirketler bu terimi kullanımları bakımından farklılık gösterir. Daha küçük bir şirkette, bir web yöneticisi genellikle web sitesiyle ilgili tüm teknolojilere dikkat eder. Daha büyük bir şirkette, bir web yöneticisi HTML konusunda bilgi ve deneyime sahip biri veya bazı programlama becerilerine sahip daha teknik bir kişi olma eğilimindedir. Teknik web yöneticisi sunucuyu çalıştırır (örneğin, dosya sistemleriyle ilişkili oluşturma ve yetkilendirmeyi yöneterek) ve web sitesinin gerektirdiği programlar veya Pratik Çıkarma ve Raporlama Dili komut dosyaları yazar.

Çok büyük bir şirkette, şirketin üst kısmında genel kurumsal site tasarımı ve politikalarını belirleyen, gerekli teknik kaynakları düzenleyen (şirkete ağ altyapısını sağlayan kişilerle çalışan) bir web yöneticisi ekibi olabilir ve şirketin web sitesinin (genellikle dışarıdan bir firma tarafından yapılır) tasarımını denetlemek. Bölümleme ve ürün düzeylerinde, bölümleri veya ürünleri için site içeriğini ve programlamayı organize eden ve geliştiren ek web yöneticileri olabilir. Buna ek olarak, şirketin intraneti için bir site tasarımı, organizasyonu ve içeriği oluşturmak için birbiriyle ilişkili bir çaba olması muhtemeldir.

Küçük bir şirkette, web yöneticisi siteyi oluşturmaktan ve siteyi ayrı bir şirketin sunucusuna koymaktan veya şirket içinde bir tane kurmaktan sorumlu olabilir. Site tasarımı ve oluşturulması, başlangıçta, bitmiş siteyi, yerleşik tasarımın içeriğini korumak ve belki de eklemek için şirketin şirket içi web yöneticisine dönüştüren bir dış tasarım firması tarafından yapılabilir.

Web sitesi oluşturma konusunda uzmanlaşmış bir firmaysanız, genel yapımcıya veya sanat yönetmenine bir sitenin web yöneticisi olarak başvurabilirsiniz.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi