Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi Programlama Dili Nedir?
#1
Delphi anlamı ne?

Delphi, nesne yönelimli tasarımı destekleyen üst düzey bir dildir. Veritabanı çözümlerinden mobil uygulamalara kadar çeşitli uygulamalar geliştirmek için kullanılan ve Windows ile Linux'ta kullanılan hızlı bir uygulama geliştirmesidir.


Delphi nedir?

Delphi, nesne yönelimli programlamayı destekleyen Object Pascal tabanlı güçlü yazılan üst düzey bir programlama dilidir. Ayrıca, Delphi'ye makine donanımına dolaylı erişim sağlayan derleme ve diğer düşük seviyeli dillerde yazılmış kodları da içerebilir.

Birincil gücü, inanılmaz derecede hızlı bir şekilde derlenmesidir, yani nispeten büyük bir kod tabanına sahip Delphi uygulamalarının derlenebilir ve sınırlı kaynaklara sahip bir makinede çalıştırılabilir.

Delphi'nin zaman içinde gelişimi her zaman geriye dönük uyumluluğu vurgulamıştır. Ancak, dilin yeni sürümlerine uyumluluk kırma özelliklerinin eklenmesi nedeniyle tam geriye dönük uyumluluk korunmamıştır.

Delphi'nin Tarihi

Delphi, Borland Software Corporation tarafından Turbo Pascal'ın halefi olarak geliştirilmiştir. Turbo Pascal'ın orijinal geliştiricisi Ander Hejlsberg, ilk olarak 1995 yılında Windows uygulamaları oluşturmak için bir araç olarak piyasaya sürülen Delphi'nin geliştirilmesinde baş mimar olarak görev yaptı.

Borland, 2006 yılında Delphi'yi geliştirdi ve bu noktada şirket, şirketin yeni yönünü yeniden odaklamak için Delphi ve diğer bir dizi yazılım ürünü satmaya karar verdi.

Uygun bir alıcı yeterince hızlı bir şekilde bulunamamıştır ve Bori'yi açıkça satmak yerine Borland, Delphi ve diğer birkaç ürünü CodeGear adlı yeni oluşturulmuş bir yan kuruluşa aktarmaya karar verdi.

2008 yılında CodeGear, daha sonra Idera tarafından 2015 yılında satın alınan Embarcadero Technologies tarafından satın alındı. Ancak Idera, Embarcadero markasını korumaya karar verdi ve Embarcadero Delphi hala aktif olarak desteklenmekte ve geliştirilmektedir.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi