Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
C++ NEDİR?
#1
C ++, bir standart komitesinin sorumluluğunda bulunmaktadır ve 1998’de, 2011’de bir revizyon ve 2014’te küçük bir revizyon ile ISO standardı haline gelmiştir. Standartlar komitesi çalışmalarının bir parçası olarak güncellenmeye devam edilmektedir.
C++, C dilinin üst versiyonu olarak C dilinden türetilmiştir. C dilinin tüm programlama dili özelliklerini kapsamakla birlikte hem düşük seviye hem de yüksek seviye dillere uyum sağlayabildiği için orta seviye bir dil kabul edilmektedir. C++, Linux, windows ve Unix olmak üzere birçok platformda uygun derleyiciler kullanılarak çalıştırılabilir.
  • Veri soyutlamayı destekler
  • Nesne yönelimli programlamayı destekler
  • Genel programlamayı destekliyor
Tarihçesi
C++, genel amaçlı kullanılmak üzere Bell’s Labda, 1979’da Bjarne Stroustrup tarafından yazılmıtır.Küçük/büyük harf duyarlı serbest biçimli programlama dilidir.Nesneye yönelik programlamayı desteklemektedir. 1998 yılında ANSI standartları tarafından onaylanmıştır.İki bölümden oluşmaktadır: Çekirdek dil ve standart kütüphane. C++’da tanıtılan özellikler , bildirimler, deyimler, işlev benzeri kalıplar, new/ delete, bool , başvuru türleri, const , satir içi işlevler, varsayılan bağımsız degişkenler, işlev aşırı yükleme, ad alanları , sınıflar (kalıtım, üye işevler, sanal Şablonlar, ::operatör, istisna işleme, çalisma zamani türü tayini ve daha birçok türde denetim gibi birçok durumda islevler, soyut siniflar ve kurucular) .Iki eğik çizgi (” // “) ile baslayan yorumlar başlangıçta BCPL’nin bir parçasıydı ve C++’ da tekrar yayınlandı. C++nin bazı özellikleri daha sonra C tarafından benimsenmiştir.
Modern C++, C++11 ile gelmiştir. 2011 yılı ortalarında tamamlandı. Boost kütüphane projesi yeni standardın üzerinde önemli bir etki yaptı. Yeni özelliklerinden birkaçı: Auto anahtar sözcügü, yeni kapsayıcı sınıfları Ve değişken şablonlar. Yeni özellikler eklenerek C++ 14 ve C++ 17 çıkartılmıştır.
[Resim: timeline-300x145.png]

Standart C++ kullanılarak yazılmış her kod tüm platformlarda çalıştırılabilir. Ama her platformda tekrardan derlenmesi gerekecektir.
Derleme işlemi programcının yazdığı kodun makine koduna çevrilmesidir. C++ için bu işi yapan çeşitli derleyiciler bulunmaktadır. GCC, Clang, VC++ vb.

Taşınabilirlik
C++ dili C dilini ve ANSI C standardını tamamen destekler ve C dili gibi taşınabilir. Fakat değişik yazılım firmalarının C++ programlama paketlerinin bu standart özelliklerden başka C ve C++ dillerini genişleten özellikleri ve kütüphane fonksiyonları vardır ve bunların kullanımı programcıların işlerini kolaylaştırır fakat kaynak kodun taşınabilirliğini azaltır.
Derleme
Tümleşik geliştirme ortamı (IDE) kullanımı kod yazımını hızlandırabilir. Fakat değişik yazılım firmalarının C++ programlama paketlerinin bu standart özelliklerden başka C ve C++ dillerini genişleten özellikleri ve kütüphane fonksiyonları vardır ve bunların kullanımı programcıların işlerini kolaylaştırır fakat kaynak kodun taşınabilirliğini azaltır.
Bağlama
Her bir kaynak dosya için .o uzantılı nesne kodu dosyası oluşturulmuş olur. Bağlayıcı bileşenin yaptığı iş .o uzantılı nesne kodlarını ve programda kullanılan kütüphane dosyalarındaki kodlarla sentezleyerek tek bir çalışabilir dosya oluşturmaktır. Bağlayıcı sonrası çalıştırılabilir dosyalar Windows işletim sistemi için .exe olarak Linux için ise .out uzantılı olurlar.
Derleme İşlemleri
Ön işlemci
Koddaki ön işlemci komutlarını işler. Ön işlemci komutları # ile başlamak zorundadır.
Derleyici
İşlenmiş kodu alır ve object dosyalarına dönüştürür. Kod hatalarını kontrol eder. Diğer dosyalardan alınmış ifedeleri kabul eder.
Bağlayıcı
Object dosyalarını alır ve çalıştırılabilir dosyada birleştirir. Derleyicinin aldığı diğer dosyalardaki tüm ifadelerin varlığını kontrol eder.
Bağlama işlemi derlenen ayrı ayrı kodların tek bir dosyada birleştirilmesidir. C++ yazılan kodların ayrı dosyalara bölünmesine izin verir. Ama bu dosyaların headerlerle birbirine bağlanması gerekmektedir.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi